Urodziny Jana Balachowskiego

28 grudnia 1948 roku w Krakowie urodził się Jan Balachowski - olimpijczyk z 1968, wicemistrz Europy w biegu sztafetowym 4 x 400 metrów z 1971 roku.

Były biegacz Cracovii i Wawelu Jan Balachowski, który na bieżniach pod dachem w latach 1967-82 aż 8-krotnie stawał na podium. Zdobył 5 złotych medali na 400 m i w różnych sztafetach, miał 2 srebra i 1 brąz.

- Aż trudno uwierzyć, że tyle lat minęło od tych pięknych czasów – wspomina Jan Balachowski.

- Z Heniem Szordykowskim, który uprawiał biegi średnie, zawsze wracaliśmy do Krakowa z medalami, a mogłem mieć ich więcej, jednak dwukrotnie w finałach zmogły mnie urazy. Te czasy kojarzą się mi z kolegami z reprezentacji Andrzejem Badeńskim i Janem Wernerem, z którymi nieraz stawaliśmy wspólnie na podium. Obu już nie ma wśród nas, a ostatnio odszedł redaktor Bohdan Tomaszewski, który tak pięknie mówił w Polskim Radiu o lekkoatletyce… Traktowaliśmy wtedy sezon halowy równie poważnie jak letni. Jest tylko poważna różnica - jak patrzę na współczesne, imponujące hale lekkoatletyczne, stwierdzam, że minęła epoka. Startowaliśmy w obiektach skromnych, nieraz na deskach ledwo zbitych, niestabilnych, dudniących, z ostrymi, wysokimi wirażami. W Madrycie np. zawody zorganizowano na torze kolarskim. Wiraże były tak wysokie, że jeśli ktoś nie wbiegł z największą prędkością, spadał ze ściany.