Młodzi chcą sięgać do gwiazd

Trzech medalistów mistrzostw Europy i Świata w lekkiej atletyce spotkało się z młodzieżą nowohuckich szkół, by przybliżyć jej tajniki sportu.

Spotkanie zorganizował Małopolski Związek Lekkiej Atletyki przy współudziale Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego na osiedlu Niepodległości, znane z wielu sportowych inicjatyw. Uczniowie i uczennice mogą poza nauką rozwijać swe sportowe pasje. Spotkanie nosiło hasło: „Nie bój się sięgać gwiazd!” współuczestnikami byli: Urząd Krakowa, Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, MOS Kraków-Wschód oraz MZLA, których przedstawiciele pojawili się w nowohuckim gimnazjum.

Zaproszonymi asami „królowej sportu” byli: Marcin Urbaś (AZS AWF Kraków), już po zakończeniu kariery, olimpijczyk, halowy mistrz Europy na 200 m, Grzegorz Sudoł (AZS AWF Kraków), wciąż startujący chodziarz, medalista MŚ i ME, marzący teraz o wyjeździe na swe czwarte igrzyska olimpijskie oraz trener chodu Ilja Markow, były wicemistrz olimpijski i mistrz świata w barwach Rosji w marszu na 20 km, od lat szkoleniowiec w Małopolsce, prezes stowarzyszenia Niepołomice Biegają. Zaproszone zostały też dwie utalentowane lekkoatletki, stojące u progu kariery: skoczkini wzwyż, młodzieżowa mistrzyni Polski z ub. roku Justyna Konior (AZS AWF Kraków) oraz kulomiotka, medalista OOM Anna Niedbała (Wawel Kraków).

Goście odpowiadali na liczne pytania. Uczniów interesowały początki ich kariery, czy godzili naukę ze sportem, jak reagowali na stresy na zawodach, co mogą poradzić młodym adeptom lekkoatletyki… Anna Niedbała szczerze wyznała, że wolała pojechać w nieznane, czyli na swe pierwsze zawody w kuli niż iść lekcję chemii… Marcina Urbasia zdopingowało do sportu, że na początku przegrał wyścig z niższym o głowę kolegą, dlatego zaczął regularne treningi. Ilja Markow, pochodzący z Uralu, stwierdził wprost że jego mieście niczego ciekawego od sportu nie było. Sporo mówiono o przeciwdziałaniu stresowi w zawodach, Urbaś miał sposób, by nie myśleć o rywalach, bo to dołuje, tylko koncentrować się nad tym, co ma robić na bieżni. Swe uwagi młodzieży przekazała obecna też na spotkaniu psycholog sportu Marzanna Herzig, aby młodzi realizowali swe marzenia i nie obawiali się sięgać nawet do gwiazd…

Asy „królowej” opowiadały też o ciekawych wydarzeniach ze swej kariery sportowej i nie tylko, bo Urbaś przypomniał, że naukę i sport jeszcze dzielił z muzyką, był autorem tekstów i wokalistą zespołu deathmetalowego, nagrał płytę z Patrycją Markowską. Przy tej okazji zademonstrował gimnazjalistom swe talenty głosowe. Potem była okazja do zebrania autografów, a podbudowana teorią młodzież udała się zaraz na szkolne boisko.

Jan Otałęga