Krakowska jedynaczka w Birmingham

W Birmingham (Wielka Brytania) od czwartku do niedzieli trwać będą 17. halowe mistrzostwa świata w lekkoatletyce z udziałem 27-osobowej ekipy polskich lekkoatletów.

Jedyną osobą z Krakowa w polskiej reprezentacji jest 23-letnia biegaczka z AZS AWF Aleksandra Gaworska, aspiruje do sztafety 4x400 m. - Nie byłam pewna występów tej zimy – mówi podopieczna trenera Andrzeja Gizy. - Najpierw leczyłam kontuzję, przepadła mi część treningów. Teraz jestem zdrowa, w halowych mistrzostwach Polski w Toruniu byłam na 400 m czwarta, co zadecydowało o powołaniu mnie do reprezentacji. Do sztafety kandyduje u nas sześć biegaczek, o wyborze czwórki startujących zadecydują trenerzy już w Birmingham. Mam nadzieję zmieścić się w tym kwartecie. To byłby mój debiut w mistrzostwach świata w hali. W poprzednim sezonie zdobyłyśmy brąz na MŚ na stadionie, teraz po cichu taki cel też się pojawia, ale będzie trudno. Niemniej liczę na udany występ całej ekipy polskiej w Birmingham.

 

W ostatnich MŚ w hali, w Portland w 2016 r., Polki zdobyły w tej sztafecie srebro. Teraz wielu fachowców typuje do złota w Birmingham Amerykanki, a także widzi nasze zawodniczki choćby na 3. miejscu podium. Na pewno do medalu w Anglii będzie kandydował na 800 m Adam Kszczot (RKS Łódź). Podopieczny krakowskiego trenera Zbigniewa Króla ma 9. czas w hali w tym roku na świecie, niemniej wygrywa wszystkie mityngi. Jest trzykrotnym halowym mistrzem Europy na 800 m, a w MŚ pod dachem zdobywał w Doha w 2010 r. brąz, w Sopocie w 2014 r. srebro. Statystycznie więc zdobywa medale w halowych MŚ co 4 lata, coraz cenniejszego koloru, czyli w Birmingham... Z kolei na światowej liście tyczkarzy Piotr Lisek (OSOT Szczecin) jest trzeci 5,91, a Paweł Wojciechowski (Zawisza Bydgoszcz) piąty 5,88. Przewodzi Francuz Renaud Lavillenie 5,93, ale już nie jest stuprocentowym kandydatem do złota jak dawniej. Lisek broni brązowego krążka sprzed 2 lat z Portland. Mamy jeszcze w gronie naszych asów dwóch kulomiotów, Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn) z 22,0 zajmuje 2. miejsce w tym sezonie w hali na świecie, a Michał Haratyk (poprzednio AZS AWF Kraków, obecnie Sprint Bielsko-Biała) 21,47 jest trzeci. Na czele Czech Tomasz Stanek 22,17. Może mile zaskoczy wzwyż Sylwester Bednarek (RKS Łódź), 2,33 czwarty wynik na światowej liście.

W halowych MŚ polscy lekkoatleci wywalczyli 28 medali. Na najwyższym podium stawali: Sebastian Chmara w 7-boju 1999, sztafeta 4 x400 m mężczyzn w 2001 r , Kamila Lićwinko wzwyż w 2014 r.

Jan Otałęga