Udany początek, a teraz nowe wyzwania

Rozmowa z prezesem Małopolskiego Związku Lekkiej Atletyki Grzegorzem Sobczykiem

- W jakich nastrojach pożegnaliśmy na dworze „królowej sportu” poprzedni rok?

- W dobrych, a dodam, że rok 2017 stanowił 95-lecie oficjalnej działalności lekkoatletyki na ziemi krakowskiej. Ten jubileusz uczciliśmy podsumowaniem naszych działań podczas odświętnej wieczornicy, zorganizowanej w Osieczanach. Miniony sezon sportowy należy ocenić pozytywnie. Aleksandra Gaworska (AZS AWF) zdobyła brąz w w sztafecie 4x400 m podczas MŚ, zdobywała 1. miejsce w sztafecie podczas Uniwersjady, także złoto w sztafecie w młodzieżowych ME. Michał Haratyk (AZS AWF) był piąty w kuli na MŚ. W sztafecie 4x400 m na młodzieżowych ME złoty krążek wywalczyła też Mariola Karaś (AZS AWF).Brązowe medale przywiozły z juniorskich ME Klaudia Siciarz (AZS AWF) na 100 m ppł oraz Anna Niedbała (Wawel) w kuli. Siciarz biła też rekordy halowe Europy i świata juniorek na 60 m ppł. To najważniejsze osiągnięcia, a miejsc w czołówce reprezentantów Małopolski było więcej.

- Początek nowego sezonu mamy za sobą, to były starty w halach…

 

- Możemy pochwalić się 6 medalami w halowych mistrzostwach Polski seniorów w Toruniu. Adam Czerwiński (Wawel) wygrał bieg na 3000 m, a Mateusz Różański (AZS PWSZ Tarnów) skok w dal. Na drugim miejscu podium stanęła Karolina Giza (Wieliczanka) na 3000 m i czwórka z AZS AWF Kraków: Mariola Karaś, Joanna Banach, Mariusz Jurczyk i Jakub Mordyl w mieszanej sztafecie 4x400 m. Brąz zdobyli: Anna Niedbała (Wawel) w kuli i Karolina Giza (Wieliczanka) na 1500 m. Następnie w halowych mistrzostwach świata seniorów uczestniczyła Aleksandra Gaworska i z Birmingham przywiozła srebrny medal w sztafecie 4x400 m. Dobry początek sezonu, oby przyszły kolejne laury. Trzeba też pamiętać o zapleczu. W halowych MP juniorów i juniorów młodszych wywalczyliśmy 4 medale. Srebro na 800 m zdobyła Marharyta Kacharava (AZS AWF), a brąz: Martyna Konderak (UKS Bieganie.pl Stryszawa) na 60 m, Oliwia Sowa (MLUKS Tarnów) na 600 m oraz Dariusz Nowakowski (MLUKS Tarnów) na 3000 m. Dodam, że w Żaganiu w przełajowych mistrzostwach kraju Katarzyna Broniatowska (AZS AWF) sięgnęła po srebro na dystansie 5 km, a drużyna AZ|S AWF (Broniatowska, Maria Sławik, Katarzyna Chryczyk) została sklasyfikowana na 2. miejscu w rywalizacji kobiet.
- Zima za nami, jakie są najważniejsze imprezy l.a. latem, na stadionach?

- W skali międzynarodowej będą to halowe mistrzostwa świata 1-4 marca w Birmingham oraz mistrzostwa Europy na stadionie w Berlinie 7-12 sierpnia. W kraju 9-11 lutego w Toruniu odbędą się halowe MP do lat 18 i 20, w tym samym mieście halowe MP seniorów 17-18 lutego. 23-25 czerwca Włocławek zorganizuje MP do lat 20, a Sieradz 30.06-1.07 MP do lat 23. Mistrzostwa Polski seniorów na stadionie odbędą się 20-22 lipca w Lublinie. Na małopolskim terenie otworzyliśmy Grand Prix Krakowa w biegach przełajowych , które cyklicznie potrwają do 14 kwietnia z finałem 20 października. Na stadionie zaczniemy sezon 6 maja Małopolskim Mityngiem Trenerów Jana Puchera, Kazimierza Świerzowskiego i Bogusława Swiby, 10 czerwca – otwarty Puchar Krakowa, połączony z Mityngiem Gwiazd Barbary Sobottowej, Elżbiety Katolik i Anny Dejner. Kraków będzie również gospodarzem międzynarodowego młodzieżowego meczu Czechy- Polska-Słowenia-Węgry.To tylko niektóre nasze imprezy, szczegółowy wykaz można znaleźć na stronie internetowej MZLA.

- Na kogo z lekkoatletów można szczególnie liczyć w nadchodzącym letnim sezonie?

- Mam nadzieję na udział krakowian w najważniejszych imprezach międzynarodowych. Aleksandra Gaworska przebojem weszła do krajowej czołówki, stawała na podium i ten rok powinien mieć równie udany. Powinna być silnym punktem reprezentacyjnej sztafety 4x400 m, dobrze pokazać się indywidualnie na 400 m i 400 m ppł. Klaudia Siciarz i Anna Niedbała były dotąd juniorkami, a teraz będą startować w imprezach młodzieżowych jak i seniorskich. To wielkie talenty – w płotkach oraz pchnięciu kulą, powinno o nich być głośno. Kolejne postępy powinna uczynić Mariola Karaś na 400 m, jak i Katarzyna Martyna (Wawel), obiecująca biegaczka na 400 i 400 m ppł. W tej grupie jest też Andrzej Kowalczyk, wychowanek Fajfera 2001 Łapanów, Gaja Wota, skoczkini w dal z AZS AWF, Mateusz Różański, skoczek w dal.

Należy wspomnieć o chodzie sportowym, który tradycyjnie jest mocną wizytówką Krakowa. Agnieszka Szwarnóg i Rafał Sikora (AZS AWF) to od lat czołówka krajowa, mogą podjąć rywalizację z najlepszymi chodziarzami świata. W naszym regionie mieszka i trenuje, choć obecnie jest zawodnikiem Grunwaldu Poznań, Henryk Szost, czołowy polski maratończyk, który zapowiada dalszą walkę na trasach. W ULKS Lipinki wychował się Szymon Kulka, dominujący w kraju na 5000 i 10000 m. Pewnie nadal będzie walczył o prymat w kraju, choć chyba już w nowym klubie. To nasze atuty – oby tylko zdrowie wszystkim dopisywało!

- A przedstawiciele młodszych roczników?

- Małopolska kadra seniorska, jak przedstawiłem, jest mocno odmłodzona, sporo w niej przedstawicieli kategorii młodzieżowej. A kolejne roczniki naszych lekkoatletów też mają czym się cieszyć, następcy rosną. Wśród juniorów w tym roku wyróżniać się powinni: biegacz MLUKS Tarnów Dariusz Nowakowski, skoczek w dal Krzysztof Łoś (Bieganie.pl Stryszawa), biegaczka Angelika Stępień (Wieliczanka), trójskoczek Piotr Główczyk (Wawel), przeszkodowiec Radosław Chojecki (MLUKS Tarnów), trójskoczek Artur Lach (Gminy Brzeszcze), czy przeszkodowiec Paweł Rapta (MKS Rabka Zdrój). W kategorii juniora powalczą także w tym sezonie utalentowani: Kamil Wichary, biegacz z Kłosa Olkusz, czy Oliwia Sowa, biegaczka z MLUKS Tarnów. Postępy uczynili w grupie młodzików, a teraz będą występować wśród juniorów młodszych m.in. Patrycja Pełka (Kusy Kraków, pięciobój), Weronika Nagięć (Wieliczanka, płotki), Kacper Morawski (Wieliczanka, płotki), Maciej Kopeć (Wawel, płotki), Katarzyna Serafin (MLUKS Tarnów, biegaczka). To tylko niektórzy z wielu talentów. Życzę im wszystkim pójścia w ślady Gaworskiej, Siciarz i Niedbały...

- Czy młodzież garnie się do lekkoatletyki?

- Na pewno jest lepiej niż jeszcze kilka lat temu. Odnotowujemy szereg zgłoszeń do naszych klubów. Przychodzą często rodzice, przyprowadzając swe pociechy. Duży wpływ na to mają ostatnio wielkie osiągnięcia polskich lekkoatletów, czy w igrzyskach olimpijskich, czy na arenach MŚ i ME. Po transmisjach w telewizji nasilają się wizyty rodzin w klubach. Niektórzy rodzice chcieliby małoletnią pociechę od razu uczyć na mistrza, ale tłumaczymy, że dzieci najpierw muszą bawić się w sport, oswajać z treningami, zanim przejdą do wyczynu. Z dziesięciolatka od razu nie robi się młociarza. Małopolski Związek Lekkiej Atletyki od lat prowadzi program: „Młodzieżowe spotkania z lekkoatletyką – lekkoatletyka dla każdego!”. To szeroka oferta dla młodzieży wszelkiej kategorii wiekowej. Można u nas, u doświadczonych trenerów, zacząć czynić pierwsze kroki na bieżni, skoczni czy rzutni. Więcej o programie i informacje o kontakcie z trenerami można znaleźć na internetowych stronach MZLA.

Rozmawiał: Jan Otałęga