Medalowe szanse i starszych, i młodszych

W Lublinie od piątku do niedzieli rozegrane zostaną 94. lekkoatletyczne mistrzostwa Polski. Uczestnicy powalczą także o przepustki na ME do Berlina.

Europejski czempionat odbędzie się 7-12 sierpnia i występ w Lublinie jest ostatnią szansą dla tych lekkoatletów, którzy jeszcze nie mają minimum kwalifikacyjnego PZLA na zawody w Niemczech. Małopolska jednak nie może wystawić w Lublinie najsilniejszego składu. Ubyła czołowa zawodniczka, płotkarka Aleksandra Gaworska (AZS AWF), która niedawno zerwała więzadła krzyżowe w lewym kolanie. To eliminuje ją ze startów w tym roku, także zimą w hali.

- Do kontuzji doszło podczas treningu w Krakowie – informuje trener Andrzej Giza. - W trakcie biegu chciała nagle ominąć płotek, skręcić, ale źle postawiła nogę, kolec wbił się w tartan i zablokował ruch. Ola musiała poddać się operacji, rekonstrukcji w kolanie, nałożono jej na kolano stabilizator, czeka ją długa rehabilitacja, do sportu zapewne wróci na wiosnę.

Gaworska zimą w hali w sztafecie 4x400 m była wicemistrzynią świata. W tej sztafecie przed rokiem na MŚ na stadionie miała brąz, a na Uniwersjadzie złoto. Ten sezon na stadionie zaczęła obiecująco, na 500 m uzyskała najlepszy wynik w historii lekkoatletyki. W Lublinie miała walczyć o miejsce w reprezentacji do Berlina w sztafecie i na 400 m ppł, pech to przekreślił.

W porównaniu z ubiegłym rokiem nie wystartuje już barwach krakowskich kulomiot Michał Haratyk (AZS AWF), który po latach nauki w Krakowie wrócił do Bielska-Białej. Rok temu był mistrzem Polski, dwa lata temu wicemistrzem Europy, w tym roku dysponuje znakomitą formą, przekroczył 22 m (tak daleko nie pchał nawet dwukrotny mistrz olimpijski Tomasz Majewski), zwyciężył w ten weekend w Pucharze Świata w Londynie. Szeregi AZS AWF Kraków opuścili także chodziarz Jakub Jelonek (teraz Budowlani Częstochowa) oraz Rafał Sikora (AZS AWF Katowice).

Mimo braku Gaworskiej biegi płotkarskie w Zamościu mogą być jednak mocną stroną Małopolan. O krajowy medal powalczy na 100 m ppł Klaudia Siciarz (AZS AWF). 20-latka czyni stałe postępy, na swym dystansie zeszła już poniżej granicy 13 sekund, przewodzi liście krajowej i ma minimum do Berlina. Podobnie minimum na ME uzyskał Jakub Mordyl (AZS) na 400 m ppł i w Lublinie chce potwierdzić swą kandydaturę do startu w stolicy Niemiec. Ponadto na 400 m ppł zadebiutuje utalentowana 20-letnia Katarzyna Martyna (Wawel), która zamierza powalczyć o finał MP.

- Trzymamy kciuki za Olę Gaworska, aby jak najszybciej wróciła do sportu – mówi prezes MZLA Grzegorz Sobczyk. - W ubiegłorocznych MP w Białymstoku Małopolska wywalczyła 8 medali. Powtórzenie tego osiągnięcia będzie wypełnieniem naszego zadania. Obok pary płotkarskiej Siciarz – Mordyl do medalu z naszego okręgu kandydują kulomiotki Aldona Żebrowska (AZS AWF) i Anna Niedbała (Wawel), może któraś z nich wypełni nawet minimum do Berlina… W skoku w dal Mateusz Różański (AZS PWSZ Tarnów), jeśli znacznie poprawi rekord życiowy, to nie tylko ma szansę zostać medalistą, ale i znaleźć się w ekipie na ME. O miejsca na podium MP powalczą: na 1500 m lub 5000 m Katarzyna Broniatowska (AZS AWF), Justyna Ostrowska (AZS AWF) w trójskoku, Justyna Konior (AZS AWF) wzwyż, Adam Czerwiński (Lider Siercza) na 1500 m, Angelika Faka (Wawel) w dal oraz inni nasi reprezentanci....

- Mam nadzieję na udany występ Małopolan w Lublinie – kontynuuje Grzegorz

Sobczyk. - Podobny do startu naszych zawodników w młodzieżowych mistrzostwach Polski do lat 23 w Sieradzu, gdzie zdobyliśmy 11 medali. W niedawno rozegranym na stadionie AWF w Krakowie czwórmeczu lekkoatletycznym potwierdzili swą klasę młodzi Klaudia Siciarz, Anna Niedbała i Jakub Mordyl, wygrywając swe konkurencje. Mecz zakończył się wygraną Polski z Czechami, Słowenią i Węgrami, był udany organizacyjnie i sportowo, a mógł się odbyć dzięki wydatnej pomocy PZLA i Urzędu m. Krakowa. Z kolei po mistrzostwach Polski w seniorów będziemy ściskać kciuki za występ naszych młodszych podopiecznych. 27-29 lipca odbędą się na Stadionie Śląskim w Chorzowie Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży z udziałem dziewcząt i chłopców 16- i 17-letnich. W gronie tych, którzy mogą powalczyć o podium są m.in. Oliwia Sowa (MLUKS Tarnów, trener Halina Grech) na 800 m, Weronika Nagięć (Wieliczanka, trener Maciej Giza) na 100 m ppł, Maciej Kopeć (Wawel, trener Jerzy Kaduszkiewicz) na 110 m ppł i 400 m ppł, Piotr Główczyk (Wawel, trener Jerzy Kaduszkiewicz) w trójskoku, Maciej Czyszczoń (MKS Rabka, trener Wiesław Perucki) na 100 m, Mateusz Olszówka (AZS PWSZ Tarnów, trener Jarosław Wałaszek) w skoku w dal.

Taka jest opinia prezesa Sobczyka. Z krakowskich sukcesów dodajmy jeszcze, że w kategorii 15 lat liderką krajowej listy została Julia Sobczyk (Wawel), która w Bielsku-Białej uzyskała w skoku wzwyż wynik 1,73, uzyskując minimum Europejskiej Federacji na mistrzostwa kontynenty juniorów do Gyoer (Węgry). Niestety, nie mogła pojechać na te zawody, bo regulamin dopuszcza uczestników od 16 roku życia. Niemniej Julia wykazała, że rośnie nowy talent...

Jan Otałęga