Krakowscy debiutanci w ME

W nadchodzących mistrzostwach Europy w lekkoatletyce (6-12 sierpnia) w Berlinie weźmie udział dwoje krakowian z AZS AWF: Klaudia Siciarz i Jakub Mordyl.

Polska wystawia 86-osobowy skład, najliczniejszy w historii ME. Krakowska para debiutuje w takiej imprezie. 20-letnia Klaudia Siciarz pobiegnie na 100 m przez płotki. W tym sezonie, pierwszym po okresie juniorskim, przebojem weszła do czołówki krajowej seniorek, jej wynik 12,94 jest najlepszy w Polsce. Podopieczna trener Ewy Ślusarczyk niedawno w Lublinie została mistrzynią Polski seniorek. Mimo młodego wieku zawodniczka wykazuje silną odporność psychiczną, na stadionach nie ma tremy. Jak twierdzi, przed biegiem nie stresuje się obecnością utytułowanych rywalek, tylko koncentruje na swoim biegu. Ma dobre warunki fizyczne, jest wysoka. Zabłysnęła jako juniorka halowym rekordem świata na 60 m ppł czasem 8,00, zdobyła brąz na ME juniorek na 100 m ppł. Obecnie jest studentką AWF w Krakowie, na zajęcia i treningi dojeżdża z rodzinnych Wawrzeńczyc.

Jakub Mordyl jest objawianiem tego sezonu w biegu na 400 m ppł. 22-letni podopieczny trenera Andrzeja Gizy pochodzi z Woli Rzędzińskiej, startował w barwach tarnowskiego MLUKS, teraz jako student Uniwersytetu Rolniczego broni klubu AZS AWF Kraków. Został wicemistrzem Polski, a czas 50,17 jest drugi w kraju w tym roku po Patryku Dobku (MKL Szczecin) 49,01. Krakowski biegacz dysponuje dobrymi warunkami fizycznymi. Jak mówi, wzrost, który pomaga w pokonywania płotków oraz wytrzymałość biegowa to jego atuty.

Jak spisze się na Stadionie Olimpijskim w Berlinie młody, krakowski duet płotkarski, przekonamy się niebawem. Z pewnością będzie to ich pierwszy, ważny krok w karierze, której celem są igrzyska olimpijskie w Tokio za dwa lata. Niestety, nie mogła ubiegać się o udział w ME biegaczka na 400 m ppł i sztafety 4x400 m, tegoroczna halowa wicemistrzyni świata w biegu rozstawnym Aleksandra Gaworska (AZS AWF), która podczas treningu doznała kontuzji kolana. Z Krakowa ubyli w tym roku nasi reprezentacji w Berlinie: kulomiot Michał Haratyk i chodziarz Rafał Sikora, są już przedstawicielami klubów spoza Małopolski.

Jan Otałęga