Uczcili pamięć trenerów

Na stadionie AWF w Krakowie odbył się mityng otwarcia sezonu lekkoatletycznego, w ramach którego rozegrano biegi memoriałowe pamięci zasłużonych trenerów.

19 zawodników zgromadził dystans 1000 m seniorów imienia trenera Jana Puchera. Po znakomitym finiszu zwyciężył reprezentant Wawelu Adam Czerwiński w czasie 2.24,26. Drugi był Grzegorz Kunc (AZS AWF Kraków), a trzeci Patryk Marmon (Budowlani Nowy Sącz).

- Jan Pucher był moim kolegą z bieżni i pracy trenerskiej - wspomina dwukrotny olimpijczyk i mistrz Polski w biegach długich Edward Stawiarz. – Startował w barwach klubów śląskich, potem Wawelu. Został szkoleniowcem w tym klubie, także w Wiśle. Nawet gdy przeszedł na emeryturę, każdy czas poświęcał trenującym lekkoatletom. Nazywano go łowcą talentów. Podczas wojny jako dziecko z rodziną wywieziony został na Syberię. Tam jego starsza siostra wykazała się wielką przytomnością umysłu, podając że brat ma 2 lata mniej niż w rzeczywistości. Dzięki temu jako młodociany został po wojnie szybko zwolniony, a w kraju oczywiście wrócił do prawdziwych danych…

Bieg memoriałowy na 1000 m kobiet im. Kazimierza Świerzowskiego, trenera i założyciela ULKS Lipinki, wygrała Kamilia Hayder (AZS AWF Kraków) 2.48,63 przed Sarą Marmon i Katarzyną Chryczyk (obie AZS AWF Kraków). – Jestem zadowolona z pierwszego występu w nowym sezonie – powiedziała zwyciężczyni. – Wiał mocny wiatr, ale czas był dobry. Do biegania na stadionie wróciłam po rocznej przerwie, w trakcie której startowałam tylko w biegach ulicznych. Moim celem są mistrzostwa Polski, chcę poprawiać wyniki na 800 i 1500 m, planuję stopniowo też dłuższe dystanse. Moim trener jest Marek Jakubowski.

Bieg młodziczek im. Kazimierza Świerzowskiego na 1000 m wygrała Natalia Łachowska (MKS MOS Bytom), a jej kolega klubowy Tomasz Paks był najszybszy wśród młodzików w biegu memoriałowym im. Jana Puchera na 1000 m. Uczczono też – biegami na 100 m - pamięć sprintera Wawelu i szkoleniowca AZS AWF Bogumiła Swiby. Wśród młodziczek zwyciężyła Julia Polak (ROW Rybnik), a w sprincie młodzików Kacper Korus (MKS MOS Bytom). Rozegrano też inne konkurencje, uczestniczyło w nich kilkaset osób z 33 klubów i niestowarzyszeni, w dużej mierze młodzież, zdobywająca pierwsze doświadczenia na dworze „królowej sportu”. Szczegółowe wyniki na stronie internetowej MZLA

Jan Otałęga