Medalowe starty juniorów w HMP

10 medali wywalczyła ekipa z Małopolski w rozegranych w hali w Spale mistrzostwach Polski juniorów (do lat 19) i juniorów młodszych (do lat 17).

Katarzyna Martyna Niespodziankę w kategorii juniorskiej sprawiła Anna Niedbała (Wawel), która pchając kulę na odległość 15,08 poprawiła rekord życiowy i pokonała doświadczoną już na arenie międzynarodowej, czwartą zawodniczkę MŚ kadetów w Cali (Kolumbia) Maję Ślepowrońską 14,95. 18-letnia podopieczna trenera Jana Michniaka wysunęła się na czoło w czwartej kolejce. W tej konkurencji ćwiczy od 2 lat, pcha stylem klasycznym kulą 4-kg (dla juniorek i seniorek waga sprzętu jest taka sama). Zawodniczka ma dobre warunki fizyczne, mierzy powyżej 1,80 m wzrostu, jest pełna zapału, a sport dzieli z nauką w LO nr 12 w Krakowie. Ostatnio światowymi wynikami w kuli wśród seniorów popisał się Michał Haratyk z krakowskiego AZS AWF, może Anka pójdzie niebawem w te ślady wśród kobiet?!

W finale 60 m przez płotki zawodniczka AZS AWF Kraków Klaudia Siciarz zdobyła złoty medal, poprawiając rekord Polski na tym dystansie. Miała czas 8,32 s, poprawiła poprzedni wynik o 0,01 s, a tamten rekord trwał aż od 1985 r. i należał do Sylwii Bednarskiej z Warszawy. Podopieczna trener Ewy Ślusarczyk zdeklasowała na tartanie w Spale rywalki, następne miały czas o pół sekund gorszy. Ponadto Siciarz wywalczyła srebro na 60 m płaskie.

 

Juniorki z Wawelu Kraków, trenujące pod okiem Marii Krawcewicz, opanowały skocznię w dal. Triumfowała Katarzyna Martyna 5,70 przed Gają Wotą 5,63. Martyna dorzuciła jeszcze srebro na 400 m 55,62. Bieg na 1500 m wygrał Patryk Marmon (Budowlani Nowy Sącz) 3.55,89, startując na tym dystansie w hali po raz pierwszy. Trenuje go Józef Klimek. Na 800 m trzeci był Grzegorz Kunc (AZS AWF) Kraków) 1.52,18, szkolący się u Wacława Mirka.

Do 8 medali Małopolan wśród juniorów trzeba doliczyć dwa brązowe krążki w kategorii juniorów młodszych. Trzeci na 2000 m był Dariusz Nowakowski (MLUKS Tarnów, trener Ryszard Jasicz) 5.31,58, a w trójskoku – Artur Lach (UKS Brzeszcze, trener Włodzimierz Włodarczyk) 13,23.

Wydarzeniem imprezy był udział 18-letniej Ewy Swobody z Żor. To nowa gwiazda polskiego sprintu, która króluje już wśród seniorek. Niedawno w Toruniu ustanowiła na 60 rekord świata juniorek 7,07, natomiast w Spale wygrała z czasem 7,24. Swoboda jednak nie zamierza startować w zbliżających halowe MP seniorów, ani nie wybiera się na mistrzostwa świata do Portland. Chce bowiem spokojnie przygotowywać się do igrzysk w Rio.

- To był jeden z najlepszych występów małopolskiej ekipy w ostatniej dekadzie - ocenia prezes MZLA Grzegorz Sobczyk. – Niemal co czwarty nasz reprezentant stanął na podium, co nas plasuje w czołówce kraju. Niektórzy, jak Anka Niedbała, wywiązali się z startowych planów z naddatkiem. Nie trzeba się martwić o przyszłość lekkoatletyki w Małopolsce. To zasługa trenerów, pracujących z młodymi od podstaw. Teraz zebrali plon, np. Maria Krawcewicz mogła się radować aż 3 medalami swoich lekkoatletek. Z Małopolski wystartowało w Spale 11 klubów: AZS AWF, Cracovia 1906, Wawel, SKS Kusy, IKS Olkusz, UKS Brzeszcze, UKS Budowlani Nowy Sącz, MLUKS Tarnów, KU PWSZ Tarnów, UKS Bieganie.pl Stryszawa, Wieliczanka, co też cieszy.

MZLA zaprasza uczennice i uczniów szkół na „Młodzieżowe spotkania z lekkoatletyką”. Można w nich stawiać pierwsze kroki do przyszłej sportowej kariery. Doświadczeni trenerzy czekają na chętnych – w poniedziałki, środy i piątki od godziny 16 na obiektach WKS Wawel, a w środy i piątki od 16 w ZSOS na osiedlu Handlowym.

Jan Otałęga