Zaproszenie do Krakowa na PZLA MP 2019

WIELOBOIŚCI I SZTAFETY ZAWŁADNĄ KRAKOWEM

Województwo małopolskie jest mocnym ośrodkiem polskiej lekkiej atletyki. Świadczą o tym sukcesy, które sportowcy z naszego regionu osiągają rokrocznie na arenach krajowych i zagranicznych. Siła małopolskiej królowej sportu tkwi jednak nie tylko w zdobywanych systematycznie medalach, ale także w organizowaniu imprez różnego szczebla, z zawodami międzynarodowymi włącznie. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że ubiegłego lata na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie odbył się mecz międzypaństwowy do lat 23 z udziałem reprezentacji Czech, Słowenii, Węgier i Polski.

Kraków i okolice nie stronią także od zawodów rangi mistrzostw Polski. To przecież w stolicy Małopolski odbyły się w roku 2015 główne mistrzostwa naszego kraju, a w tym samym roku Wieliczka była gospodarzem krajowego czempionatu na 10000 m. Gród Kraka upodobały sobie także najlepsze w Polsce wieloboistki i najlepsi wieloboiści, którzy o najwyższe laury zmagali się tutaj w roku 2015 i 2017. A że systematyczność w każdej dziedzinie życia popłaca, po dwóch latach najwszechstronniejsi lekkoatleci w kraju nad Wisłą znów zawitają pod Wawel. Żeby zaś nie było im smutno, zjadą do Krakowa wraz ze specjalistami od biegów, którzy rywalizować będą w sztafetach. Tak więc 8 i 9 czerwca Kraków stanie się na dwa dni stolicą polskiej lekkiej atletyki.

Sytuacja taka będzie mieć miejsce oczywiście nie po raz pierwszy. O imprezach z lat 2015 i 2017 wspomniano wyżej; warto jednak pamiętać, że łącznie Kraków był gospodarzem głównych mistrzostw Polski aż dziesięć razy. Nie zawsze były to mistrzostwa łączone, gdyż w okresie międzywojennym organizowano osobne zawody dla kobiet i mężczyzn. Gdyby jednak ktoś życzył sobie zbilansowania takiego stanu rzeczy, to w roku 1930 i 1953 odbyły się tutaj mistrzostwa w dziesięcioboju.
Tradycje wielobojowe w Krakowie więc są i dotyczą one nie tylko sfery logistycznej, ale także stricte sportowej. I choć w tym przypadku nie można mówić o takiej obfitości w triumfy jak w innych konkurencjach, to należy jednak przypomnieć, że lekkoatleci z Krakowa byli mistrzami naszego kraju w dziesięcioboju dwukrotnie. W roku 1931 we Lwowie na najwyższym stopniu podium stanął zawodnik Wisły Mieczysław Balcer, a przeszło pół wieku później, w roku 1986 złoto wywalczył reprezentant Wawelu Janusz Leśniewicz.

Co się zaś tyczy biegaczy i ich mistrzostw w sztafetach; w XXI wieku stolica Małopolski jeszcze takich zawodów nie organizowała. Przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest jednak awersja tutejszych działaczy do biegów rozstawnych. Po prostu odrębne mistrzostwa Polski w sztafetach odbyły się w trzecim tysiącleciu po raz pierwszy dopiero w roku ubiegłym. Owszem, tradycja tego typu zawodów sięga jeszcze lat międzywojennych, jednak przerwa w ich organizowaniu trwała aż 68 lat, czyli od roku 1950. Wydaje się, że wskrzeszenie tego typu rywalizacji jest jak najbardziej słuszne. Wszak nawet Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych, począwszy od roku 2014, organizuje tzw. IAAF World Relays, czyli światowy festiwal sztafet. A że przy okazji Polska ma w tych zawodach niebagatelne dokonania, tym większe zainteresowanie powinna wzbudzać rywalizacja drużyn biegowych na krajowym podwórku. Jeśli uzupełnić to wzmianką, że w ubiegłym roku w Suwałkach w konkurencji miksów na 4 x 800 metrów sztafety AZS-u AWF Kraków wywalczyły złoto do lat 23 i srebro wśród seniorów, można być pewnym, że emocji krakowskim sympatykom królowej sportu nie zabraknie.

Serdecznie zatem zapraszamy na stadion Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na Mistrzostwa Polski w Wielobojach i Sztafetach, których organizatorami są: Miasto Kraków, Polski Związek Lekkiej Atletyki i Małopolski Związek Lekkiej Atletyki. W sobotę 8 czerwca zawody rozpoczną się o godz. 10:30, a w niedzielę 9 czerwca o godz. 9:30.

DZ