„Królowa” zaprasza, oferta dla młodych

- Taka będzie przyszłość, jak młodzieży chowanie… Tę starą maksymę można zastosować i do sportu. Nie będzie postępu, nie będzie nowych mistrzów, jak zaniedbamy szkolenia młodych roczników.

Małopolski Związek Lekkiej Atletyki od lat prowadzi działania, które zmierzają do wprowadzenia „królowej sportu” pod strzechy, walczy o masowość. Stąd liczne imprezy i zajęcia adresowane do młodzieży szkolnej, która w ten sposób może trafić na boiska lekkoatletyczne.

Niedawno związek zorganizował 1. otwarte mistrzostwa Krakowa w wielobojach lekkoatletycznych, potem 14. otwarte mistrzostwa Krakowa młodzików, jak i 5. otwarte mistrzostwa miasta dzieci młodszych i starszych. To tylko część działań skierowanych do najmłodszych.

 

- Prowadzimy akcję „Lekkoatletyka dla każdego! Młodzieżowe Spotkania z Lekką Atletyką”. Raduje nas rosną frekwencja na zajęciach i zawodach – mówi prezes Małopolskiego Związku Lekkiej Atletyki dr Grzegorz Sobczyk. - Uczestniczy w startach nawet ponad 50 klubów l.a., a przyjeżdżają na stadion AWF także ochotnicy z wielu innych województw. Takie zawody to dla młodych pierwszy krok w lekkoatletyce. Dlatego program, jak i konkurencje dostosowane są dla takich właśnie roczników. Chcemy patrzeć dalekowzrocznie, stąd adresujemy nasze starania do najmłodszych grup, do uczniów szkół podstawowych jak i istniejących jeszcze gimnazjalnych. Jest nadzieja, że z tak szerokiej grupy wielu połknie bakcyla sportowego i wyłoni się niejeden przyszły mistrz biegów, rzutów, czy skoków. A jeśli nawet część nie wybierze kariery sportowej, to uprawianie sportu zawsze będzie służyć zdrowiu i sprawności. Nie można narzekać na brak zainteresowań lekkoatletyką. Dużą tu rolę dogrywają rodzice, którzy ukierunkowują swe pociechy do sportu, telefonują do nas z zapytaniami o możliwość zajęć lekkoatletycznych. Wtedy kierujemy ich do klubów. A cieszy nas, że klubów młodzieżowych „królowej sportu” mamy w regionie coraz więcej.

Zapraszamy też na nasz doroczny cykl imprez – czwartki lekkoatletyczne. Może startować w nich każdy z młodych, warunkiem jest przybycie na stadion AWF w Krakowie z dorosłym opiekunem. Na stadionie czekają doświadczeni trenerzy, którzy podpowiedzą jak w odpowiednim wieku rozpocząć treningi. Ostatni taki czwartek przed wakacjami to 13 czerwca o godzinie 16.30.

Jan Otałęga